روانشناسی

تازه های روانشناسی

علایم ابتلا به ایدز


پیشرفت بیماری ایدز مرحله به مرحله صورت می گیرد. و این مراحل بر اساس علائم و مقدار ویروس در خون قابل بررسی و تشخیص است. تقریبا تمام مبتلایان به ویروس HIV این مراحل را طی خواهند کرد. این مراحل به علائمی که در ادامه آمده قابل مشاهده است.


مرحله ابتدایی  و علائم آن:
  در مرحله ابتدایی ابتلا به ویروس HIV ، علائم مشابه علائم بیماری آنفولانزا می باشد. اصولا چند روز بعد از عفونی شدن ، این علائم بروز می کند و برای هفته ها به طول می انجامد. این علائم عبارتند از :
1-    گرفتگی و درد شکم، تهوع و استفراغ
2-    اسهال
3-    بزرگ شدن غدد لنفاوی زیرکتف، کشاله ران و گلو
4-    تب
5-    سردرد
6-    درد مفاصل و ماهیچه ها
7-    کهیر پوست
8-    گلو درد
9-    کاهش وزن
این علائم با درجات شدت متفاوت بروز می کند و معمولا به صورت خود به خود 2 تا 3 هفته بعد از بروز، از بین می رود.

مرحله پیشرفته بیماری و علائم آن:

ممکن است سالها به طول انجامد تا علائم ابتلا به ویروس در بدن به طور کامل توسعه یابد. در این دوران اگرچه ممکن است هیچ علامتی مشاهده نشود ولی تکثیر ویروس ادامه می یابد. سرعت تکثیر ویروس HIV  به قدری سریع است که سیستم ایمنی بدن قادر به تخریب آنها نخواهد بود و بعد از سالها مبارزه ، بالاخره ضعیف می شود. پزشکان در صورتی که علائم پایداری مشابه علائم گفته شده در بیمار ببینند که دلیل اصلی آن نیز مشخص نشود، می توانند ابتلا به ویروس HIV  را حدس بزنند. همچنین اگر چند علامت به طور همزمان بروز کند، پزشک بهتر می تواند پی به علت اصلی ابتلا به HIV  ببرد. علائمی نظیر :
1-    گیجی
2-    اسهال و تغییر در عملکرد دستگاه گوارش
3-    عدم تمرکز
4-    سرفه خشک
5-    خستگی
6-    تب
7-    از دست دادن اشتها
8-    زخم های دهانی
9-    تغییر ناخن
10-    تعریق شبانه
11-    تورم غدد لنفاوی زیر کتف، کشاله ران و گردن
12-    درد در هنگام بلع
13-    تغییر شخصیتی
14-    بروز مکرر تبخال ساده
15-    نفس نفس زدن
16-    ضعف ، کرختی و مور مور شدن دست و پا
17-    کاهش وزن بدون دلیل
18-    عفونت کپکی دهان یا برفک
ابتلا به ویروس HIV در زنان با مشاهده علائم زیر نیز قابل تشخیص است.
1-    ابتلا به عفونت کپکی واژن بیشتر از 3 بار در سال که مربوط به مصرف آنتی بیوتیک ها نیز نمی باشد.
2-    بیماری التهابی لگن خاصره به صورت مکرر
3-    تست پاپ اسمیر غیر نرمال و یا سرطان گردن رحم
کودکان مبتلا به ایدز اغلب علائم متفاوتی مثل تاخیر در رشد و یا بزرگ شدن طحال را نشان می دهند.

مرحله آخر

ایدز در آخرین مراحل ابتلا به عفونت HIV  بروز می کند. اگر HIV  بدون درمان رها شود، بعد از 12 تا 13 سال از شروع ابتلا، ایدز شکل واقعی خود را نشان می دهد. در صورت درمان ویروس HIV  امکان پیشرفت بیماری به تاخیر می افتد و حتی مانع از پیشرفت می شود.
اگر سیستم ایمنی بدن به دلیل ابتلا به عفونت HIV  ضعیف شود، امکان ابتلا به عفونت ها و بیماری های خاص افزایش می یابد. مثلا ابتلا به ذات الریه و سرطان در بین افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف رایج تر است. در افراد کمی که مبتلا به ویروس HIV  هستند و پیشرفت بیماری سریع است، در صورت عدم درمان، بعد از 3 سال ایدز شکل واقعی خود را نشان می دهد و این می تواند دلیل پیشرفت سریع بیماری در آنها باشد.


براساس آخرین آمار سازمان ملل متحد هر دقیقه 5 نفر و روزانه 7 هزار و 400 نفر در جهان به ایدز مبتلا می شوند.

 دكتر مینو محرز رئیس مركز تحقیقات ایدز ایران :

 بیشترین شیوع ایدز در ایران در بین جوانان 25 تا 29 ساله است.
هر چند شیوع ایدز در بین نوزادان كشورمان بسیار كم است، اما به تازگی تعداد موارد آن رو به افزایش است.
بسیاری از زنان از ابتلا به ایدز خود بی خبرند كه از دلایل آن ناآگاهی از وضع همسر،زندانی بودن،یا ازدواج دوم وی بوده كه منجر به تولد نوزاد مبتلا به ایدز شده است.
زنان باید قبل از مواجه به ویژه در ازدواج دوم از وضعیت قبلی همسرشان مطلع شوند یا اگر همسر آنها زندانی شده قبل از هر نوع رابطه ای همسرشان را وادار به انجام آزمایش كنند.
باید از طریق رسانه ها ، فضایی فراهم شود تا صحبت كردن در باره این بیماری واضح و شفاف باشد.
شبکه خبردکتر “گرو هوتر” پزشک برجستهٔ آلمانی

ویروس HIV باعث ضعف در دستگاه امنیتی بدن (بیماری ایدز) میشود. تا کنون HIV هیچ درمان قطعی نداشته و منجر به مرگ بیش از ۲۵ میلیون انسان شده است. اما اخیرا امید تازه‌ای به درمان این بیماری به وجود آمده است. دکتر “گرو هوتر” پزشک برجستهٔ آلمانی‌ با پیوند مغز استخوان یک اهدا کننده که ایمنی طبیعی‌ نسبت به HIV داشت، به یک بیمار مبتلا به ایدز، این بیمار را درمان کرد. مغز استخوان جدید ، با تولید سلول‌های ایمن، به ویروس اجازهٔ آلوده کردن سلول‌ها را نمی‌‌دهد و این بیماری محو میشود. اکنون بیش از ۲ سال است که هیچ ویروس HIV در بدن این بیمار دیده نشده است، هرچند بیمار در این مدت از دارو‌های معمول مقابله با HIV استفاده نکرده است. این بیمار برای درمان لوسمی به این پزشک مراجعه کرده بود و هنوز به درمان این بیماری مشغول است. این پزشک ابتدا با دارو‌های بسیار قوی و تابش اشعه، سلول‌های مغز استخوان و نیز بسیاری از سلول‌های ایمنی را از بین برد سپس مغز استخوان جدید را پیوند زد.
+
تنها یک درصد اروپائیان (و اندکی‌ بیشتر در شمال اروپا) به طور طبیعی‌ نسبت به HIV ایمن هستند، در حالی‌ که در آفریقا، آسیا و آمریکای جنوبی این ایمنی در کسی‌ وجود ندارد. این ایمنی در اثر یک جهش ژنتیک (ccr۵) است که از هر دو والدین به ارث می‌رسد و باعث میشود ملکول CCR۵ در سطح سلول‌ها ظاهر نشود، این ملکول معمولا مانند دری برای ویروس HIV برای ورود عمل می‌کند.


خاطرات يك خانم مبتلا به  HIV :

همسرم مدت زيادي بيمار بود و هيچ پزشكي تشخيص درستي از بيماري او نداده بود. در نهايت تشخيص دادند همسرم مبتلا به ايدز است و من و يكي از فرزندانم نيز مبتلا شده ايم.

براي مراسم چهلم همسرم به مدرسه بچه ها رفتم و اولياء مدرسه را دعوت كردم. وقتي فهميدند فرزندم هم HIV مثبت است او را از مدرسه اخراج كردند و او هم قرباني پدر و مادر خود شد. مدير مدرسه از من خواست كه او را به خانه برده به او آموزش بدهم و فقط براي امتحان او را به مدرسه بياورم. وقتي شرح ماجرا را به عمويش گفتم با عكس العمل نه چندان شايسته او و گفته هايش مبني بر اينكه من خودم مي توانم به او درس بدهم و اين كار به نفع خود اوست روبرو شدم.

آدمهايي كه اطلاعاتي در اين زمينه دارند و راههاي انتقال را مي شناسند با نگاهي ترحم آميز به من نگاه مي كنند و كساني هم كه اطلاعات ندارند و اين بيماري را نمي شناسند از من دوري مي كنند. من اگر مي دانستم كه اين بيماري را دارم هرگز بچه دار نمي شدم. تمام نگرانيم فرزندم و آينده او بعد از مرگم است.

حدود 5 سال پيش تشخيص داده شد كه من مبتلا شده ام. مشاوره من توسط يك روان پزشك انجام نشد، بلكه اين كار به وسيله پزشك معالجم صورت گرفت. او در آن زمان اطلاعات خوبي به من داد كه در جاي ديگر امكان به دست آوردن آن وجود نداشت. حالا كه من با اين بيماري كنار آمده ام از طرف جامعه و خانواده ها به بهانه هاي مختلف سنگ جلوي پايم مي اندازند.

تا آنجا كه من اطلاع دارم هيچ تشكلي براي زنان مبتلا نيست، زيرا بسياري  از آنان نمي خواهند شناخته شوند و به دليل آنكه جامعه  از آلودگي آنها مطلع نشود به گوشه اي از خانه پناه مي برند.

ما در نظر داريم كه با كمك تعدادي از پزشكان، تشكل زنان HIV مثبت را براي اطلاع رساني و حمايت از اين گروه تشكيل دهيم.

روابط عمومی وزارت بهداشت اعلام کرد، تا اول مهر 87 مجموعا هجده هزار و 320 نفر افراد مبتلا به AIDS - HIV یعنی افرادی که ویروس ایدز وارد بدنشان شده است در کشور شناسایی شده اند که 93،7 درصد آنان را مردان و 6،3 درصد را زنان تشکیل می دهند.

بر اساس این گزارش ، 2800 نفر از کل افراد شناسایی شده مبتلا به ویروس AIDS - HIV و مبتلا به بیماری ایدز فوت کرده اند.

39،3 درصد از مبتلایان به HIV در گروه سنی 34 - 35 سال قرار دارند که بالاترین نسبت در بین گروه های سنی را به خود اختصاص می دهند.

بنابراین گزارش علل ابتلا به HIV در بین کل مواردی که از سال 1365 تاکنون در کشور به ثبت رسیده اند به ترتیب، تزریق با وسایل مشترک در مصرف کنندگان مواد (69 درصد)، رابطه جنسی (7،9 درصد)، دریافت خون و فرآورده های خونی (1،3 درصد) و انتقال از مادر به کودک (0.6 درصد) بوده است. همچنین راه انتقال در 21،2 درصد از این گروه نامشخص اعلام شده است.

در مقایسه این آمار با مواردی که ابتلا آنان در سال 1387 گزارش شده است، اعتیاد تزریقی 80،8 درصد، برقراری روابط جنسی 11،9 درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک 0.7 درصد را تشکیل داده است.

در 6،5 درصد از مواد شناسایی شده در سال جاری راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده های خونی گزارش نشده است.
شبکه خبر

بهروز گلي مدير مركز بهداشت نهاوند:

 براي درمان هر بيمار ايدزي در كشور ماهانه 800 هزار تومان توسط دولت هزينه مي‌شود.
   
 بالا بردن ميزان آگاهي مردم، پخش 2 هزار پوستر آموزشي در خانه‌هاي بهداشت، برگزاري كلاس‌هاي آموزشي در سطح شهر و روستاها، توزيع 2 هزار سرنگ رايگان و شناسايي معتادان خياباني از مهم‌ترين برنامه‌هاي مركز بهداشت نهاوند جهت مقابله با بيماري ايدز است.

 17 نفر در نهاوند مبتلا به ايدز هستند كه نيازمند تلاش جدي مسئولان و مردم براي جلوگيري از گسترش اين بيماري مهلك است.

پيشگيري همواره آسان‌تر از درمان است، بنابراين براي پيشگيري از مبتلا شدن به انواع بيماري‌ها، نيازمند تقويت زيرساخت‌هاي بهداشتي و افزايش اعتبارات كافي و توجه به اقشار آسيب‌پذير جامعه است.
فارس
علي‌احسان رزاقي خاطر‌نشان كرد: مي‌توان با مجهز كردن خانه‌هاي بهداشت و آموزش مربيان مجرب براي حضور مستمر در مراكز درمان مردم را نسبت به خطرات اين بيماري آگاه كرد. 


 اين را مي توان بازگشت واليوم خواند اما اين بار نه به عنوان قرصي که به عنوان «کمکي کوچک به مادران» خوانده مي شد و استفاده از آن به عنوان مسکن و آرامبخش بين زنان خانه دار طبقه متوسط انگليسي در دهه هاي 60 و 70 رايج بود. بر اساس بررسي هاي انجام شده اين بار اين قرص به عنوان يک جايگزين ارزان قيمت براي هروئين توسط مصرف کنندگان حرفه يي مواد مخدر مصرف مي شود. بررسي هاي مجله دراگ لينک در مورد ماده مخدر خياباني و نوع آن که به تازگي منتشر شده است نشان مي دهد محبوبيت و رواج ديازپام در برخي نقاط انگليس ظرف 12 ماه گذشته، بازتابي است از افت کيفيت و دردسترس بودن هروئين مصرفي. 


كارشناسان معتقدند درصورتي كه جامعه جهاني اقدام جدي در زمينه مبارزه با ايدز انجام دهد، اين بيماري ديگر مزمن و همه‌گير نخواهد بود.
در حالي كه حدود 7سال تا 2015 يعني سال هدف براي تحقق اهداف توسعه هزاره مانده است، به‌نظر مي‌رسد مبارزه با ايدز به‌خصوص در آفريقا در حد پيش‌بيني‌ها نخواهد بود.

برنامه توسعه هزاره عبارت است از 8هدف كه توسط 189 كشور براي تحقق اهدافي همچون كاهش فقر مطلق، مبارزه با نابودي محيط‌زيست و ايدز تا سال 2015 معين شده است. بر همين اساس، بيماري‌هايي مانند ايدز و مالاريا بايد متوقف شوند و روند گسترش آنها معكوس شود.آیا مزیت این اقدام مهم تر از آزار و اذیت ناشی از آن است؟

 تحقیقات نشان می دهد که ختنه مردان باعث کاهش 60% انتقال HIV در مردان می گردد. اکنون سازمان بهداشت جهانی پیشنهاد داده است که این اقدام در بین مردان منطقه صحرایی افریقا – که در آنها سرعت انتقال HIV- بسیار بالا است، انجام شود. این سرویس در واقع استراتژی کلی و کار آمدی برای پیشگیری می تواند باشد.

در هر حال اگر ختنه مردان چه به صورت سنتی یا توسط روشهای رسمی اخیر به درستی و سلامت انجام نشود منجر به عواقب جدی و دردناکی خواهد شد.
به گفته بولتن خبری سازمان بهداشت جهانی ، در یک مطالعه انجام شده مشخص گردیده که 35% از مردان کنیا بعد از این عمل که به طور سنتی انجام شده است ، مبتلا به عواقب دردناکی نظیر عفونت ، خونریزی شدید و سایر ناراحتی ها شده اند. حتی زمانیکه این کار در کلینیک های پزشکی صورت گرفته است ، باز هم 18% مردان این عواقب دردناک را تجربه کرده اند. که بدلیل عدم استفاده از وسایل و تجهیزات مناسب ، عدم آشنایی کافی پزشکان با آناتومی عضو و عدم خدمات مشاوره ای و درمانی برای مراقبت از زخم بوده است. در حالی که اگر این کار توسط پزشکان با تجربه و آموزش دیده و تحت شرایط کاملا استریل انجام شود ، چنین عواقبی را بدنبال نخواهد داشت. نویسندگان این مقاله در بولتن خبری سازمان بهداشت جهانی خواستار ارزیابی انواع سرویس ها و محل مورد نیاز برای این اقدام، همچنین آموزش صحیح برای ارائه این خدمات ، چه به صورت سنتی چه روش های مدرن جدید در منطقه صحرایی افریقا شده اند.
آنها معتقدند که تنها به دلیل تاثیر شگرف این اقدام در راستای پیشگیری از انتقال ایدز نباید روش های صحیح و سالم را نادیده گرفت و به هر طریق ممکن اقدام کرد.
 محققان برزیلی اعلام کردند: در جلبک های دریایی ترکیباتی کشف کرده اند که می تواند در پیشگیری و درمان بیماری ایدز مورد استفاده قرار گیرد.

موسسه اوسوالدو کروز که این تحقیق را به انجام رسانده است، نام این مواد را فاش نساخت اما اعلام کرد هنگام آزمایش های پیش بالینی نتایج امیدوار کننده ای کسب کرده است.

این موسسه در بیانیه ای اعلام کرد: از موادی که در تحقیقات به دست آمده است می توان هم در ترکیب داروهایی که برای درمان افراد آلوده به ویروس ایدز به کار می روند استفاده کرد و هم در ترکیب داروهایی که برای پیشگیری از آلودگی به ویروس ایدز به طور موضعی مورد استفاده قرار می گیرند.

این محققان بیست و دو ترکیب طبیعی موجود در جلبک های دریای سواحل برزیل را تحت آزمایش قرار داده و سه نوع از آنها را انتخاب، و برای تولید داروی ضد ویروس ایدز از آنها استفاده کرده اند.

لویز روبرتو کاستللو برانکو متخصص ایمنی شناسی در این خصوص گفت: تفاوت عمده این مواد کمتر سمی بودن آنهاست در حالی که داروهای موجود در بازار موثر اما سمی هستند.

 مقامات بهداشتي کشور اوگاندا اعلام کردند طرح ختنه عمومي را براي مقابله با شيوع ايدز اجرا مي کنند.


 برخي مطالعات محققان نشان مي دهد ختنه تا حدود هفتاد درصد از شيوع بيماري ايدز جلوگيري مي کند.
ويروس‌ ايدز در دنيا از طريق‌ تماس‌ جنسي‌ به‌ اين‌ بيماري‌ گرفتار شده‌ اند و بقيه‌ از راههاي‌ ديگر مانند سرنگ‌ آلوده‌ مشترک‌‌ خون‌ و از مادر به‌ جنين‌ است‌‌ .

به گفته ‌محققان اپيدمي‌ ايدز از سال‌ هزار و نهصدو هشتاد ويک در دنيا به‌ وجود آمد و تاکنون‌ حدود شصت وپنج ميليون‌ نفر در دنيا به‌ اين‌ بيماري‌ و ويروس‌ آن‌ مبتلا‌ شده‌ اند که‌ بيش‌ از بيست وپنج ميليون‌ نفر آنها تاکنون‌ به‌ علت‌ اين‌ بيماري‌ جان‌ خود را از دست‌ داده‌ اند و بر اساس‌ آخرين‌ آمار موجود اکنون‌ سي وشش ميليون‌ و هشتصد هزار نفر بيمار و فرد آلوده‌ به‌ ويروس‌ ايدز در دنيا زندگي‌ مي‌ کنند‌ .

‌بيست وچهار ميليون‌ و پانصد هزار نفر اين‌ بيماران‌ در جنوب‌ صحراي‌ آفريقا زندگي‌ مي‌ کنند‌ هفت ميليون‌ و ششصد هزار نفر آنها در آسيا هستند و بر اساس‌ آخرين‌ آمار سازمان‌ بهداشت‌ جهاني‌ هندوستان‌ با باداشتن‌ پنج ميليون‌ و هفتصد هزار فرد مبتلا‌ به‌ ويروس‌ ايدز بيشترين‌ جمعيت‌ اين‌ بيماران‌ را در دنيا دارد و پس‌ از آن‌ آفريقاي‌ جنوبي‌ با پنج ميليون‌ و پانصد هزار بيمار است‌‌ .

آخرين‌ آمار سازمان‌ بهداشت‌ جهاني‌ نشان‌ مي‌ دهد که‌ در سال‌ گذشته‌ چهار ميليون‌ و يکصد هزار نفر به‌ ويروس‌ ايدز مبتلا‌ شده‌ اند و دو ميليون‌ و هشتصد هزار نفر نيز طي‌ سال‌ دوهزار وپنج ميلا‌دي‌ بر اثر اين‌ بيماري‌ جان‌ خود را از دست‌ داده‌ اند‌ ‌فقط پنج درصد بيماران‌ ايدز به‌ دارو دسترسي‌ دارند .

محققان مي گويند شش ميليون‌ و پانصد هزار فرد آلوده‌ به‌ ويروس‌ ايدز در دنيا نيازمند داروهاي‌ گران‌ قيمت‌ اين‌ بيماري‌ هستند .

خبرگزاري آريا به نقل از خبرگزاري رويترز
 

کارن: این ویروس مثل یک توپ خالداره کوچکولوییه  که در درون منه و یه جورایی در درون من شنا می کنه
یکشنبه گذشته کارن دانووی Keren Dunaway  کنفرانس بین المللی ایدز را در  حضور رئیس جمهوری مکزیک و دبیر کل سازمان ملل بان کی مون افتتاح کرد .
کارن دانووی ، 13 ساله،یکی از برجسته ترین فعالان در زمینه  ایدز در امریکای جنوبی است. کارن  از این لحاظ استثنا است که در منطقه ای است که بچه های مبتلا به ایدز از ترس طرد شدن در بین همکلاسی ها یشان تمایلی به فاش کردن این موضوع ندارند.
 او که سردبیر مجله کودکان در مورد ایدز است در افتتاحیه کنفرانس بین المللی ایدز در حضور رئیس جمهور مکزیک و دبیر کل سازمان ملل گفت :
 ما دختران و پسران ایدزی که اینجا جمع شده ایم در زندگی مان اهدافی داریم .ما می خواهیم رشد کنیم ، پیشرفت کنیم . ما می خواهیم هنرمند ،معلم و یا پزشک شویم  و حتی ازدواج کنیم و بچه دار شویم اما رسیدن به این اهداف تنها زمانی میسر می شود که به ما توجه لازم بشود.  داروهای مورد نیازمان در اختیارمان قرار گیرد و ما در مدارس پذیرفته شویم .
 سخنان وی که ستاره سخنرانان در افتتاحیه این کنفرانس بود بارها توسط  تشویق شدید شرکت کنندگان قطع شد . پس از اتمام سخنرانی نیز شرکت کنندگان ایستاده وی را مورد تشویق قرار دادند .

کارن چند روز قبل از این کنفرانس در مصاحبه ای در مورد احساسش نسبت به ویروسی که از لحظه تولدش همراهش است با لبخندی معصومانه جواب داد :
این ویروس مثل یک توپ خالداره کوچکولویی است  که در درون منه و یه جورایی در درون من شنا می کنه .
این تصور دقیقا همان چیزی است که وقتی 5 ساله بود والدینش برای توضیح بیماریش برایش ترسیم می کردند.

درحال حاضر در سراسر جهان، افراد 15 تا 24 ساله 45 درصد مبتلایان به ویروس ایدز را در سال 2007 را تشکیل می‌دهند.
کارشناسان می‌گویند پژوهش و سرمایه‌گذاری کمتری در مورد کودکان HIV مثبت انجام می‌شود، که نیاز به دوزهای پایین‌تر دارو و داروهای اضافی برای تعدیل خاصیت تهاجمی داروهای ضد ویروس ایدز دارند.
 اما با این حال، حتی برای کودکانی که با HIV متولد می‌شوند، به طور فزاینده‌ای عمر طولانی انتظار می‌رود.
وقتی کرن در 9 سالگی برای اولین بار به مدرسه رفت همکلاسی هایش از پذیرش او و بازی با او سر میزدند و در این دوران بود که به کمک والدینش گروه مدافعان ایدز را تشکیل داد و به ایراد سخرانی در مدارس پرداخت و به چندین کشور دیگر نیز برای بیان داستان زندگی اش سفر هایی کرد و پس از ان مجله کودکان ایدز را منتشر کرد .
کودکان زیادی هستند که نمی توانند در مورد بیماریشان ازادانه صحبت کنند و چون به راحتی از هر اجتماعی طرد می شوند .او اغلب ای‌میل‌هایی از کودکان دیگر مبتلا به ویروس ایدز دریافت می‌‌کند که از گفتن حقیقت به دوستانشان نگران هستند.
کارن می‌گوید: "من به آنها می‌گویم اول درباره بیماری توضیح دهند، درباره اینکه بیماری چگونه منتقل می‌شود، اینکه چگونه منتقل نمی‌شود، و این که این بیماری چیست. و بعد اگر تمایل دارند، باید با اعتماد به نفس بگویند که این ویروس را دارند."
او حالا شخصیتی معروف و فعال در بین همکلاسی هایش است و در دوره های بازیگری و خوانندگی شرکت می کند و رویاهایی برای رفتن به هالیوود دارد او می گوید بعضی مواقع بقدری سرگرم می شوم که فراموش میکنم ایدز دارم .


 تصویر مربوط به راهپیمایی مردم در حمایت از این کنفرانس و اعتراض انها به بدرفتاری با بیماران ایدزی ابوش قانون مبارزه با ايدز را امضا کرد
جرج دبليو بوش رئيس جمهور امريکا چهارشنبه قانون مبارزه با ايدز، مالاريا و سل را با بودجه اي به ارزش 48 ميليارد دلار براي مدت پنج سال امضا کرد.
در اين قانون بودجه اختصاص يافته شده به موضوع سه برابر بودجه ايست که در برنامه پيش در نظر گرفته شده بود.
در برنامه پيشين که سال 2003 تصويب شد بودجه 15 ميليارد دلاري براي مدت پنج سال در نظر گرفته شده بود اما از ماه فوريه بوش در سفر دوره اي خود به افريقا خواستار دو برابر شدن اين رقم به 30 ميليارد دلار در مدت پنج سال شده بود.
در متن نهايي قانون سرانجام سه برابر شدن اين رقم پيش بيني شده است.
نانسي پلوسي رئيس دموکرات مجلس نمايندگان امريکا تصويب اين برنامه را در کنگره اقدامي تاريخي خواند.
نتايج يك پژوهش گسترده نشان داده است: طول عمر افراد آلوده به ويروس اچ آي وي كه از اواخر دهه 1990 تحت درمان، با داروي ايدز قرار گرفته‌اند، به طور متوسط 13 سال افزايش يافته است.
 اين وضعيت به اين معني است كه ايدز در حال حاضر به گونه‌اي موثر به يك بيماري مزمن مانند ديابت تبديل شده و ديگر مرضي كشنده و ناگهاني نيست.
اين تحقيق نشان مي‌دهد: مثلا فردي كه از 20 سالگي مبتلا به اين بيماري شده مي‌تواند با درمان تا 49 سالگي زندگي كند.
اما از سوي ديگر، گروه «همكاري پيوسته درمان ضد بازگشت ويروسي» كه شامل دانشمنداني از سراسر اروپا و آمريكاي شمالي است، هشدار داد: اين ميانگين طول عمر هنوز در برابر جمعيت گسترده تري كه حداقل تا 80 سالگي عمر مي‌كنند، كم است.
 پيشرفتها در زمينه توليد داروهاي تركيبي و شيوه‌هاي درماني تركيبي، بيماري ايدز را از يك مرض كشنده به يك بيماري مزمن تبديل كرده است.
شيوه درمان ضد بازگشت ويروس ايدز شامل داروهايي است كه با كاهش تكثير ويروس در بدن با عفونت ايدز مقابله مي‌كنند.اين شيوه درمان در دهه 1990 معرفي شد اما پس از آن به گونه‌اي بهتر و موثرتر تكميل شد.
isna

در ابتداي ورود بيماري ايدز به كشور، عمده راه انتقال اين ويروس تزريق مشترك معتادين بود اما متأسفانه در حال حاضر ابتلا به اين ويروس از طريق روابط نامشروع افزايش يافته است.

محمدحسين پورابراهيمي رييس مركز بهداشت شهرستان كرمان :

 به منظور آموزش به قشرهاي مختلف جامعه خصوصا جوانان، طي طرحي آموزش‌هاي ويژه‌اي در زمينه بيماري ايدز به تمامي مربيان بهداشت مدارس، مديران و معلمان دبيرستان‌هاي شهر كرمان داده شده است تا آنها اين آموزش‌ها را به دانش‌آموزان ارايه كنند.

 مركز بهداشت كرمان با شناسايي كانون‌هاي خطرساز مانند خانه‌هاي تيمي تزريقي، زنان خياباني و موارد ديگر اقدام به توزيع وسايل بهداشتي يكبار مصرف و استريل و نيز ارايه آموزش‌هاي پيشگيرانه در رابطه با بيماري ايدز در ميان افراد عضو اين كانون‌ها نموده است.

 ايجاد مراكزي نظير مراكز DIC براي ارايه خدمات مشاوره‌اي، دارويي، توزيع وسايل يكبار مصرفت نظير سرنگ و ساير موارد نيز از جمله اقدامات ما در زمينه مبارزه با بيماري ايدز است.

بيماران مبتلا به ويروس HIV شامل 2 دسته حاملين ويروس و بيماران ايدزي هستند، واعضاي گروه اول جزو بيماران خطرناك هستند به اين دليل كه در دوره بدون علامت بيماري ايدز هستند و هيچ‌گونه علامت ظاهري در اين زمينه ندارند و حتي در مواردي نيز خودشان هم از ابتلا به اين ويروس بي‌خبرند.

احتمال انتقال ويروس ايدز به افراد مختلف جامعه از طريق اين افراد بسيار فراوان است.


 در مرحله دوم يا بروز علامات ظاهري بيماري نيز كه بين 6 ماه تا 20 سال ممكن است به طول بيانجامد؛ بيمار ايدزي در جامعه نيز قابل شناسايي است و به همين دليل احتمال سرايت ويروس از آنان به ساير افراد كمتر از گروه اول است.

 تماس جنسي با فرد آلوده، خون و فرآورده‌هاي خوني آلوده، استفاده از سرنگ مشترك در معتادين تزريقي و انتقال ويروس از مادر آلوده به جنين از جمله مهمترين راه‌هاي انتقال ويروس ايدز هستند.

 ويروس ايدز از طريق تماس‌هاي عادي مانند كار كردن با يكديگر، هم صحبت شدن، همسر بودن و استفاده از حمام و استخر عمومي قابل انتقال نيست.

 بايد با يك فرد مبتلا به ايدز همانند ساير افراد جامعه برخورد شود، گفت: بايد از لحاظ روحي و رواني اين بيماران را درك كرد و با دادن آموزش‌هاي پيشگيرانه به خود فرد بيمار و ساير افراد، از ابتلاي سايرين به اين بيماري جلوگيري كرد.

 در ابتداي ورود اين بيماري به كشورمان اكثر مبتلايان، افراد سنين بالا بودند كه عمدتاً در اثر استفاده از سرنگ مشترك به اين ويروس آلوده شده بودند، متأسفانه شمار مبتلايان به ويروس ايدز از راه روابط جنسي آلوده هم اكنون افزايش پيدا كرده و در ميان مبتلايان افراد جوان و كم سن و سال و زنان نيز ديده مي‌شوند.

والدين نبايد از سئوالات فرزندان خود در اين زمينه هراس داشته باشند بلكه بايد سعي كنند بي‌پرده و بي‌محابا به اين سئوالات پاسخ دهند زيرا بهترين راه آموزش در زمينه پيشگيري از بيماري ايدز توسط پدر و مادر مي‌تواند ارايه شود.

 از جمله بهترين راه‌هاي پيشگيري از بيماري هولناك ايدز پاي‌بندي به اصول اخلاقي و خانوادگي، اجتناب از بي‌بند و باري‌هاي جنسي، استفاده نكردن مشترك از وسايلي مثل تيغ صورت تراشي، خلال دندان و يا مسواك، دوري از مواد مخدر و نيز استريل كردن وسايل پزشكي و دندانپزشكي است.

فارس

+ نوشته شده در  پنجشنبه پنجم دی ۱۳۸۷ساعت 12:36  توسط بیسجردی  |